Yenioyunlar.com.tr » Oyunlar » Basketbol

En popüler ve en çok oynanan 3d grafiklere sahip basketbol oyunlarını sitemiz üzerinden ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz. Basketbol oyunu el sporu olarak da adlandırılsa da hentbol ile karıştırılabileceğinden adını aldığı basketten ve sayı kazanmak için topun geçirilmesi gereken potadan esinlenerek sepet sporu diyenler de bulunmaktadır. Ancak basketbol bilindik adı ve kullanılan en iyi sportif ifade şeklidir. Basketbol oyunu oyna komutu ile oyunu başlatmak istediğinizde oyunun kurallarını biliyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü sayfamızda oynayacağınız basketbol oyunu gerçek bir sportif karşılaşma olacaktır. Bu nedenle topu sürüklerken, rakibi geçerken ve sayı atarken uyulması gereken kuralların tamamını bilmeniz gerekir. Çünkü herhangi bir ihlalde hakemin düdüğünün çalmasına neden olursunuz. Bu ise topu kaybettiğiniz ve faul cezası aldığınız anlamına gelecektir.

Basketbol Oyununda Faul Cezası Nasıl Uygulanır?

Basketbol oyunları oyna komutu verdikten sonra başlattığınız oyunumuzda faul yaptıysanız rakip takıma bedavadan basket atma hakkı vermişsiniz demektir. Faulün şiddeti ve yeri dikkate alınarak genelde ikişer atış olarak kullandırılan faul cezası, potaya yakın mesafeden serbest atış şeklindedir. Serbest atışı genelde faule maruz kalan oyuncu kullanmaktadır. Faule maruz kalan oyuncu kullanamayacak durumda olursa başka oyuncu faul atışını kullanabilir. Ancak basketbol oyununda kolay kolay ağır yaralanmalı fauller yaşanmamaktadır. Bundan dolayı da faule maruz kalan oyuncu elde ettiği serbest atışı kullanmayı hak eden oyuncu olur.

Blok Atış Olarak Kullanılan Faul

İnternet sitemizin basketbol sayfasında yer alan basketbol oyunu oynarken karşı taraf size faul yaptıysa ya da siz karşı tarafa faul yaptıysanız elde ettiğiniz atış hakkını blok atış olarak kullanma durumunuz da bulunmaktadır. Bu defa rakip oyuncuların faul kullanırken sizi bloklayarak engellemeye çalışması ve topu sizden çalmaya çalışması söz konusu olmaktadır.

Basket Atma Oyunu Nasıldır?

Basket atma oyunu ilgili sayfamızda yer alan oyunlardandır. Basketbol sahasının belirlenmiş yerlerinden kurallara uygun olarak atacağınız basketleri sayıya çevirmek ise tamamen sizin maharetine kalıyor.