Zor oyunları oynamanın, başka hiçbir aktivitede deneyimlenemeyecek kendi zorlukları ve ödülleri vardır. Bu oyunlar sabrımızı, zihinsel kapasitemizi ve problem çözme becerilerimizi benzeri olmayan bir şekilde test eder. Önlerine çıkan engellerin üstesinden gelmek için sebat, disiplin ve stratejik düşünme talep ederler.

Bazı insanlar zorlu doğaları nedeniyle zor oyunları oynamaktan çekinirken, diğerleri bu tür oyunları zorlukların üstesinden gelmenin heyecanı için ararlar. Saatlerce çalıştıktan sonra nihayet zor bir seviyeyi veya patronu yenmenin tatmini, başka hiçbir eğlence türünde emsalsizdir. Bize güvenimizi artırabilecek ve genel refahımızı iyileştirebilecek bir başarı duygusu veriyor.

Ayrıca, zor oyunlar oynamanın bilişsel yeteneklerimiz üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir. Araştırmalar, zihinsel olarak kendimize meydan okumanın beyin fonksiyonlarını canlandırmaya yardımcı olduğunu ve hafızada tutmayı geliştirdiğini gösteriyor. Yani zor oyunları oynarken sadece eğlenmekle kalmıyoruz, aynı zamanda beynimizi de çalıştırıyoruz.